Erdoğan’ın iki gün önce açıkladığı yeni bakanları yer alan isimleri Umut Gazetesi okurları için tanıttık.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI BERAT ALBAYRAK

Kendisini Erdoğan’ın damadı olarak tanıyoruz. Aynı zaman da Sabah-ATV grevindeki emekçileri işten çıkartan kişi olarak tanıyoruz. Çalık Holding’deki CEO’luk görevinden ayrıldığında Erdoğan onu milletvekili yaptı. Davutoğlu’nun tasfiyesi sürecinde önemli rol üstlenen isimlerden olan Berat Albayrak, kendisini daha sonra Enerji Bakan’ı oldu. Adı bir dönem AKP Genel Başkanlığı için de geçen Berat Albayrak, Erdoğan’ın en çok güven duyduğu kişi olarak görülüyor.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önceki gün açıkladığı bakanlar arasında dikkat çeken isimlerden biri Sağlık Bakanı olarak atanan Fahrettin Koca  oldu. Nakşibendi tarikatının kolu olan İskenderpaşa cemaatine ait olduğu iddia edilen Medipol Üniversitesi  ve Hastanesi’nin kurucusu olan Koca, aynı zamanda Erdoğan’ın “aile hekimi” olarak da tanınıyor.

SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK

Erdoğan’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirdiği Mustafa Varank 2005 yılından beri Erdoğan’ın yanında bulunuyor. AKP’nin medya operasyonlarında da rol oynayan isimlerden olan Varank’ın “Ak Trol”lerin başı olduğu da iddia edilmişti. Varank, THY Özel Kalem Müdürü Mehmet Karakaş ile Nijerya’ya yapılan silah sevkıyatına ilişkin konuşmasının sızdırılmasıyla da gündeme gelmişti. Wikileaks tarafından yayımlanan Berat Albayrak e-postalarında da Varank’ın adı yer alıyordu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK

AKP’nin ilk müfredat değişikliğini gerçekleştiren Selçuk’un bir kolej sahibi olarak eğitimin piyasalaşmasından yakınması dikkat çekiyor. Selçuk’un sahibi olduğu özel eğitim kurumları, öğretmenlerin yasal hakkı olan ödenekleri geri istemesi ve buna itiraz eden öğretmenlerin sosyal medya paylaşımları sebebiyle işine son vermesiyle biliniyor.

TİCARET BAKANI RUHSAR PEKCAN

Pekcan’ın TSKB’den Superlit Boru’ya “kariyer patikası” sermaye açısından “güvenilir” bir teknokrat profiline işaret ediyor.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET ERSOY

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Turizm Bakanı Mehmet Ersoy , Türkiye’nin en büyük turizm şirketlerinden biri olan ETS Tur’un ve Maxx Royal oteller zincirinin de sahibi.

Ersoy’un özgeçmişinde dikkati çeken bir ayrıntı ise Kuzey Kıbrıs’taki yatırımları. 2010 yılında Kuzey Kıbrıs’taki yönetimin hava yolu şirketi Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) yüzde 51’ini satın aldıktan sonra kapatan Ersoy, aynı zamanda, Girne’de 2015’in Eylül ayında açılan ve bünyesinde “Casino” (Kumarhane) da bulunan Elexus adlı beş yıldızlı otelin sahibi.

Ersoy ailesinin Binali Yıldırım’la ve AKP’yle eskiden beri yakın ilişkileri olduğu biliniyor.

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI FATİH DÖNMEZ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirilen Fatih Dönmez, nükleer projeler ve madenlerin özelleştirilmesi gibi kritik sektörlerde yaptığı müdahalelerle öne çıkıyor. Enerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin enerji piyasalarındaki dalgalanmalar sonucunda yaşayacağı etkiler düşünüldüğünde Fatih Dönmez, sermaye açısından kritik isimlerden biri olacak.

TARIM VE ORMAN BAKANI BEKİR PAKDEMİRLİ

Erdoğan’ın Tarım ve Orman Bakanı olarak atadığı Bekir Pakdemirli 45 yaşında ve daha çok ailesiyle öne çıkan bir isim. Babası “Özal’ın sağ kolu” olan eski başbakan yardımcısı ve bakanlardan Ekrem Pakdemirli, ağabeyi ise “FETÖ”den hâlâ cezaevinde bulunan eski Celal Bayar Üniversitesi rektörü Mehmet Pakdemirli.