Devrimci Parti, resmi sosyal medya hesapları aracılığıyla ülke genelindeki coşkulu 1 Mayıs eylemlerine ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

Açıklamada Devrimci Parti’nin gözaltı, baskı ve tutuklama terörüne rağmen gücüne güç katarak alanlarda yerini aldığı vurgulandı.

Yayımlanan açıklamanın tam metni şöyle:

DİZ ÇÖKMEYENLER 1 MAYIS’TA ALANLARDAYDI!
Diz Çökmeyenler, Spartaküs’ten Ulaş Bayraktaroğlu’na ezilenlerin umudu olmaya devam ediyor!
Devrimci Parti, Saray faşizminin yoğun ve sistematik saldırılarına rağmen, diz çökmeyenlerin bayrağını 1 Mayıs’ta inatla ve umutla birçok alanda dalgalandırmaya devam etti.
Devrimci Parti kortejlerinde ‘Faşizme Karşı Omuz Omuza’ sloganı ile yerini alan işçi, kadın, öğrenci ve emekli diz çökmeyenler sınıfsız ve sınırsız bir dünya düşünün gerçeğe çevrileceğine dair inançlarını yeniden ve daha güçlü haykırdılar.
Devrimci Parti, kendisini statükoculuğa ve düşük yoğunluklu solculuğa güçlü bir itiraz üzerinden var etti. Kurulduğu ilk günden beri çürümüş düzeni ve saray faşizmini bütün ideolojik ve zor aygıtlarıyla birlikte doğrudan karşısına aldığı ve sokaklar da dâhil olmak üzere hiçbir mücadele alanını terk etmediği için iktidarın sistematik yok etme saldırılarına maruz kaldı. Her saldırı karşısında ısrarla “Diz Çökmeyeceğiz!” dedi ve diz çökmedi.
Paris komünarlarından Türkiye ve Ortadoğu komünarlarına, Ulrike Meinhof’tan Eylem Ataş’a Mahir Çayan, Deniz Gezmiş, İbrahim Kaypakkaya’lardan Orhan Yılmazkaya’ya uzun soluklu bir mücadelenin mirasının taşıyıcısı olan Devrimci Partili kadınlar, gençler ve işçiler; sosyalist geleceği öreceklerine olan inanç ve diz çökmemenin haklı gururuyla 1 Mayıs alanlarında yerlerini aldılar.
Devrimci Parti Saray faşizminin giderek kurumsallaştığı, içeride ve dışarıda saldırganlığını arttırdığı ve bir baskın seçimle iktidarını bütünüyle pekiştirmeye çalıştığı bu günlerde, aldığı bunca ağır saldırıya rağmen ülkenin birçok kentinde zalimlerin böğrüne saplanan mazlumların kılıcı olma iddiasını en güçlü biçimde yineledi. Diğer siper yoldaşı yapılarla birlikte, Saray faşizmine yolunun dikensiz gül bahçesi olmadığını bir daha gösterdi.
Devrimci Parti, bugünlerin gelip geçici olduğunu zanneden ve evine çekilip fırtınanın dinmesini bekleyenlerden olmadı. Önümüzdeki süreçte de olmayacaktır. Devrimci Parti bugüne kadar seçimlerden medet ummadı. Önümüzdeki seçimde de ummayacaktır. 25 Haziran sabahında girişeceği daha büyük mücadelelere hazırlanacaktır.
Artık daha büyük kavgaların adayıyız. Artık saldırılara karşı diz çökmemenin değil; saldırarak diz çöktürme iddiasının taşıyıcısıyız. Artık varlığımızı büyütmenin ve siper yoldaşlarımız ile birlikte anti-faşist, anti-emperyalist ve anti-kapitalist mücadele hattını büyütmenin arayışı içerisindeyiz.
KAHROLSUN FAŞİZM!
YAŞASIN DEVRİM YAŞASIN SOSYALİZM!
BİRLEŞİK DEVRİMCİ PARTİ