Devrimci Liseliler’den sınav sistemiyle ilgili açıklama: HEDEF OLMA DEV-LİS’e KATIL

”Geleceğimizi sınav cenderesinde karanlığa sürükleyenler her yeni gün hanelerine bir yenisini ekliyor. Bizlere bilimden uzak, şovenist, militarist, ezberci, elemeci eğitim sistemini dayatanlar bugün Liseye Geçiş Sınavı’nda tercih listesine İmam Hatip Liseleri’ni zorunlu tutanlardır. “Dindar, Kindar Nesiller Yetiştireceğiz” naralarını atanlar işçi, emekçi ailelerinin yoksul çocuklarını İmam Hatipler’e göndermekte epey istekliler. “Zaten burada okuyorsanız matematiği, kimyayı ne yapacaksınız?” diyen İmam Hatip zihniyeti yüzbinlerce öğrenciyi bu kıskaca sürüklüyor.
TEOG’un kaldırılıp LGS’nin getirilmesiyle gelen yeni eğitim sisteminde. 8.sınıfı bitiren öğrenciler büyük bir kaygıyla baş başa. Nitelikli- niteliksiz okul ayrımının getirilmesiyle sözde isteğe bağlı sınav cenderesinin içine bırakılanlara 5 tercih hakkı verilmekte ve bu tercihlerin birisi İmam Hatip Lisesi olmak zorunda. 5 tercihten 1’i İmam Hatip Lisesi olmadığı takdirde tercih ekranının açılmayacağını vurgulayan MEB yine öğrencileri bir nevi geleceksizlikle tehdit etmektedir.
Yine aynı şekilde 5 tercihten 1’isinin de Meslek Lisesi olması dayatmasını açıklayan MEB sermayeye ucuz iş gücü yetiştirme ve staj sömürüsü politikasını korumayı hedeflemektedir. Son yıllarda her semti ve mahalleyi İmam Hatip Liseleri’yle donatan AKP iktidarının açıkladığı nitelikli okul listesinde, Anadolu Liseleri ve Fen Liseleri’ne oranla İmam Hatip Liseleri’nin sayısı bir hayli fazladır. Öğrencilere nitelikli okul adı altında İmam Hatip dayatmasını uygulayan AKP diğer öğrencilere de evlerine en yakın okul olan İmam Hatip’leri zorunlu tutmaktadır. Yani denklem açık; ya imam hatipleştirdiği eğitimle bilimden uzak, dindar bir nesil ya da meslek liseleri ile stajlarda emeğimizi çalacağı ucuz iş gücü. AKP öğrencileri hedef tahtasına koymakta ve iktidarının istikrarı için bu hedefi vurmayı hedeflemektedir.
Ancak bizler bu denklemin bilinmeyenlerine karşı başka bir yol biliyoruz. 49 yıllık eşitlik, adalet, özgürlük mücadelemizle seni de bu denklemi çözmeye, sınavların eşitsizliğine, dayatmasına karşı mücadele etmeye çağırıyoruz. Bizler biliyoruz ki AKP kendi piyonlarını yaratmaya çalışırken öğrenciler o piyonları da o tahtayı da yerle bir edecektir. Devrimci Liseliler mücadele tarihi boyunca özerk, demokratik lise mücadelesinden bir adım dahi geri atmamıştır. Devrimci Liseliler tüm liselileri zorunlu dayatmalara, MEB’in tehditlerine karşı örgütlenmeye, demokratik lise kavgasını büyütmeye çağırıyor.
Sınavlara, eşitsizliğe, adaletsizliğe karşı HEDEF OLMA, DEV-LİS’E KATIL!”