Saray iktidarının Kürt coğrafyasında yürüttüğü operasyonlarda yaşanan katliamlara sessiz kalmayıp Diyarbakır’dan telefonla katıldığı Beyaz Show’da “Çocuklar ölmesin” diyen öğretmen Ayşe Çelik, “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı davada 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Çelik’in infazı, doğum yapacağı için 20 Nisan 2018’e ertelenmişti.

Avukat Mahsuni Karaman, Twitter hesabından müvekkili Ayşe Çelik ile 6 aylık kızının fotoğrafını paylaştı. Karaman, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hesabını da etiketleyerek itirazlarının bir an önce işleme alınmasını istedi.

Artı Gerçek’e konuşan Karaman, mahkemeden kararın çıkmasının ardından başsavcılığa yaptıkları itirazda olumlu bir mütalaa karşılığını aldıklarını ancak mahkemenin yeniden yargılama kararı vermediğini anımsattı. Karaman, Anayasa Mahkemesi’ne hem hak ihlali hem de infazın durdurulması konulu iki ayrı başvuruda bulunduklarını ancak bu başvurularının da henüz gündeme alınmadığını kaydetti.

Karaman şöyle devam etti:

Eğer bir hak ihlali tespiti yapmış olsaydı veya başvurumuz ile ilgili nihai bir karar değil de ara bir kararla infazın durdurulmasına karar vermiş olsaydı, Ayşe hanım Cuma günü bebeği ile birlikte cezaevine girmiyor olacaktı. Anayasa Mahkemesi hafta içinde bir tedbir kararı verirse, Ayşe Öğretmen cezaevine girmez. Karar vermemesi durumunda Ayşe hanım cuma günü bebeği ile birlikte Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’ne girecek.

“Çocuklar ölmesin” çağrısının temel bir insani duyarlılık çağrısı olduğunun altını çizen Karaman, Ayşe öğretmenin de suç işlediği kanaatinde olmadığını ve halen “Analar ağlamasın, çocuklar ölmesin”dediğini ifade etti.

Kaynak: Sendika.Org