Birleşik Devrimci Parti, bugün İstanbul’da ve Ankara’da yaşanan gözaltı ve tutuklama terörüne ilişkin sosyal medya hesapları aracılığıyla yazılı bir açıklama yayımladı.

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da gözaltına alınan İstanbul İl Başkanı Ali Emre Ecer, PM üyesi Mehmet Yozcu, Parti üyeleri Yasin Yıldız, Ali Tolunay Tokat, Berat Alptuğ Soysaltürk, Birhat Avcı ve Ulaş Bedri Çelik bugün çıkartıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmış, Ankara’da ise MYK üyesi Ezgi Akevran ile PM üyesi Evren Ergin’in  gözaltına alınmıştı. MYK üyesi Gül Nuhjin Dinler’in ise eski ikamet adresinde arama yapılmıştı.

Devrimci Parti’nin yayımladığı açıklamanın tam metni ise şöyle:

SARAYIN DEVRİMCİ PARTİ’YE SALDIRISI DEVAM EDİYOR: GÖZALTI VE TUTUKLAMA TERÖRÜNE DİZ ÇÖKMEYECEĞİZ!
21 Ocak Pazar günü Barış Bloku’nun çağrısıyla Kadıköy’de düzenlenen protesto gösterisine katıldığı için parti üyemiz Ulaş Değerliyurt tutuklanmıştı. Bir hafta önce de, Afrin’i işgal girişiminde karşı çıktıkları için partimizin üye ve yöneticileri gözaltına alınmıştı. Gözaltı süresi boyunca yoğun işkenceye de maruz kalan İstanbul İl Başkanı Ali Emre Ecer, PM üyesi Mehmet Yozcu, Parti üyeleri Yasin Yıldız, Ali Tolunay Tokat, Berat Alptuğ Soysaltürk, Birhat Avcı ve Ulaş Bedri Çelik bugün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandılar.
Yine, bugün, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek sabah saatlerinde evlerine yapılan polis operasyonu ardından, partimiz MYK üyesi Ezgi Akevran ile PM üyesi Evren Ergin’in  gözaltına alındıkları bilgisine ulaşıldı. MYK üyesi Gül Nuhjin Dinler’in ise eski ikamet adresinde arama yapıldı. TTB, ESP, AKA-DER, DTK ve DGB de bugün iktidarın hedefinde olan diğer oluşumlar arasında yer aldı.
Saray’ın saldırılarına karşı diz çökmedik, çökmeyeceğiz!
AKP iktidarı uzunca bir süredir ülkeyi yönetemiyor. Egemen fraksiyonların kendi aralarındaki çelişkileri kullanarak, emeği güvencesizleştirerek, tüm muhalif sesleri gözaltı ve tutuklamalar ile baskı altına alarak, paramiliter sokak çetelerini devreye sokarak ve nihayet savaş çıkartarak ayakta kalmaya çalışıyor.
Devrimci Parti, uzun süredir milliyetçi-muhafazakar ideolojiden beslenen AKP faşizminin sömürgeci siyasete muhtaç olduğunu söylemektedir. Bu siyasetin ülkenin işçi ve emekçileri başta olmak üzere tüm ezilen kesimleri felakete sürükleyeceğini vurgulamaktadır.
Saray’ın uluslararası siyaset sahnesinde sona yaklaştığı aşikardır. Son manevralarını, son girişimlerini yapmakta, son kozlarını oynamaktadır. Partimiz, bu kaotik faşist süreçte, iktidar blokunun doğrudan hedefi haline gelmiştir.
Tutuklanan İstanbul İl Başkanı Ali Emre Ecer, on gün önce bir gazeteye verdiği röportajda içinden geçmekte olduğumuz durumu savaş dönemindeki Çarlık Rusyası’na benzetmişti. Ecer, Birinci emperyalist paylaşım savaşına Bolşevikler karşı çıkmış, Menşevikler desteklemiştir. Savaş karşıtı politikayı destekleyen Bolşevikler, topluluk içinde dışlanmış hatta dayak yedikleri bile olmuştur. Bolşevikler doğru bildikleri ajitasyonu devam ettirerek Rus halkının öncülüğünü yapmıştır. Bize de düşen görev, bildiğimiz savaş karşıtı politikaları enternasyonalist bir bilinçle hem HDP olarak hem Devrimci Parti olarak uygulama yükümlülüğüdür.” demişti.
Devrimci Parti, her türlü bedele karşın, cihatçı çetelerle ortaklaşa yürütülen Afrin işgalinin bu ülkenin emekçilerini, yoksullarını, kadınlarını ve özgür yaşamı ezmek anlamına geldiğini anlatmaya devam edecektir.
Her gözaltı ve tutuklama, iktidarı bir adım daha sona yaklaştırıyor!
Devrimci Partili tutsaklar onurumuzdur!