Suriye’ye ortak saldırı düzenleyen ABD, Fransa ve İngiltere bu kez kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırmanın yürütülmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) nezdinde yeni bir girişim başlattı.

Üç ülke tarafından ortak hazırlanan ve BMGK’ne sunulan tasarıda Duma’daki kimyasal saldırı iddialarıyla ilgili bağımsız bir araştırma yürütülmesi çağrısı yinelendi. Söz konusu tasarıda, düzenlendiği öne sürülen kimyasal saldırı ile ilgili ayrıntıların ortaya çıkarılması ve kim tarafından gerçekleştirildiğinin tespit edilmesi isteniyor.Tasarıda ayrıca insani yardım karşısındaki engellerin kaldırılması ve ateşkes çağrıları yer alıyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’ne (OPCW) bağlı heyetler, Perşembe ve Cuma günleri Suriye’ye gitmişti. Yeni tasarıya göre, OPCW’den Suriye’nin kimyasal silah stoklarıyla ilgili bilgileri tam olarak paylaşıp paylaşmadığı ile ilgili değerlendirmesini 30 gün içinde sunması isteniyor.

Cumartesi günü üç ülkenin düzenlediği saldırı öncesinde ABD ve Rusya BMGK’ya kimyasal saldırı iddiaları ile ilgili iki ayrı tasasrı sunmuş ancak tasarılar karşılıklı olarak veto edilmişti.